piątek, 6 października 2017

MA BYĆ CZYSTO


Tytuł: "Ma być czysto"
Autor: Anna Cieplak
Gatunek literacki: Powieść społeczna
Rok wydania: 2016
Wydawnictwo: Krytyka Polityczna
Hejka
Przygotowując się do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza sięgnęłam po utwór debiutującej na polskim rynku literackim pisarki Anny Cieplak. Bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie informacja, że autorka "Ma być czysto" została laureatką tegorocznej nagrody.
Fabuła utworu odnosi się do kilkumiesięcznej  historii z życia dwóch nastoletnich bohaterek: Oliwii   i Julii oraz jednej obiektywnej obserwatorki "macochy" - Magdy. Każda z nich ma swój kobiecy świat. Piętnastoletnia Oliwia wychowywana jako sierota emigracji zmaga się z licznymi obowiązkami domowymi i szkolnymi pod stałą obserwacją kuratora i władz szkolnych. Rówieśniczka i przyjaciółka Oliwii, Julia pochodzi z rozbitej rodziny, jednak nie brakuje jej miłości, ciepła oraz niezbędnych rzeczy do prawidłowego dorastania. Magda obdarza matczynymi uczuciami swoją "pasierbicę" Julię, próbuje utrzymać nieformalny związek oraz pomóc w skomplikowanej sytuacji życiowej Oliwii.
Życie nastolatek nigdy nie było łatwe, tym bardziej współcześnie w XXI wieku. Autorka w sposób realistyczny przedstawia wpływ szeroko rozumianych mediów społecznościowych na funkcjonowanie młodego człowieka w Polsce. Facebook, Instagram, Twitter wyrażają obecnie wartość danego gimnazjalisty. Codzienne lajki i hejtowania określają kim nastolatkowie są w rzeczywistości. Oliwia i Julia z komórką w ręku mają pragnienie lansowania się w portalach społecznościowych. Odczuwają brak prywatności w sieci .
Książka jest pełna młodzieżowego slangu. Obecnie to w wypowiedziach można zauważyć tzw. "językowy luz" w stosunku do otoczenia. Dialogi nieletnich gimnazjalistów udowadniają, jak szybki  i konsumpcyjny tryb życia jest aktualnie propagowany. Widać u autorki dbałość o szczegóły. Jednocześnie potrafi pisać prostym językiem.
Tytuł utworu "Ma być czysto" ewidentnie odnosi się do wymagań nałożonych na młodych ludzi przez rodziców, nauczycieli, Państwo. Zdecydowanie niesprawiedliwie istotne jest z jakiej rodziny dziecko pochodzi. Jedne, biedniejsze rodziny wielodzietne są bardziej na celowniku organów państwowych niż bogatsze familie.
Książkę powinni przeczytać przede wszystkim obecni i przyszli rodzice. Każda pociecha rozpocznie kiedyś ten wiek nastoletni.
W wielką przyjemnością sięgnę w najbliższym czasie po kolejną, niedawno wydaną powieść Anny Cieplak pt.: "Lata powyżej zera", która opowiada o pokoleniu wychowującym się bez smartfona        w kieszeni w latach 1990 - 2000+.
Ocena: 7/10
Do zobaczenia wkrótce

5 komentarzy:

  1. Interesujący tytuł. Może się skuszę, jak będę miała więcej czasu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Książka ta ma tylko 232 strony, dosyć szybko ją przeczytałam. Podrawiam

      Usuń
  2. Ciekawa recenzja książki, jak i sama książka. Sieć internetowa może człowieka opleść i wchłonąć. Lektura warta przeczytania.

    OdpowiedzUsuń
  3. Może się skusisz. Jak przeczytasz to podyskutujemy.

    OdpowiedzUsuń